KODEX CHOVÁNÍ RODIČE

V této rubrice Vás se můžete seznámit s kodexem chování rodičů a trenérů naší přípravky, klubu FK Ústí nad Labem a.s. a Českomoravského fotbalového svazu a UEFA.

KODEX CHOVÁNÍ FK ÚSTÍ NAD LABEM

Vážení rodiče, přátele a fanoušci,

dovolujeme si Vás seznámit s kodexem chování rodičů a příznivců přípravek FK Ústí nad Labem.

  1. Trenér je pro Vás partner, který společně s Vámi vychovává a učí Vaše dítě. Jeden bez druhého nic nedokáže.
  2. Fanděte, podporujte a chvalte všechny děti. Děti to očekávají a je to pro ně největší odměna za výkon.
  3. Nevyjadřujte se negativně k herním situacím, ani dětem neraďte, co v které situaci mají dělat. Cílem trenéra je, aby děti dokázali vyhodnotit herní situace co nejdříve sami. Při hře by měli vnímat pokyny trenéra, nikoliv diváků a rodičů. Rady nechte na trenérovi, aby děti neměl v hlavě zmatek.
  4. Prosím, dbejte na správnou životosprávu dětí (strava, pitný režim, spánek). Co a jak často jedí, jestli dostatečně pijí, jestli mají dostatek spánku.
  5. Prosíme Vás ustrojit a obout hráče, ostatní nechte na trenérovi (přípravky U-6, U-7).
  6. Prosíme Vás, abyste své děti včas omlouvali z tréninků, utkání a turnajů (z důvodu zajištění donominace jiného hráče).
  7. Veškeré finanční transakce probíhají výhradně přes vedoucího týmu.
  8. Příspěvky na provoz musí být uhrazeny vždy do posledního dne měsíce, za který jsou hrazeny.
  9. Členský příspěvek musí být placen vždy 1x za 12 měsíců do 31. října daného roku.
  10. Bez uhrazení příspěvků na provoz nemůže být hráč nominován k utkáním. Nechceme trestat děti za opomenutí rodičů. Pokud máte problémy, řekněte nám to včas.
  11. Prosíme, nevyjadřujte se negativně o týmu na veřejnosti a na internetových stránkách.
  12. Pokud si myslíte, že je něco špatně, řešte to primárně s námi (trenér, vedoucí, šéftrenér klubu, vedení klubu).
  13. Pokud s něčím nesouhlasíte, něčemu nerozumíte, něco nevíte, ptejte se nás, rádi Vám vše vysvětlíme a zdůvodníme.

Petr Doubek, sekretář FK Ústí nad Labem, a.s.

DESET HLAVNÍCH ZÁSAD

 Pracovní skupina UEFA sestavila seznam důležitých hlavních zásad pro trenéry a rodiče:

 1.     Dětská kopaná znamená hru a hra znamená zábavu

Pro mladé hráče znamená dětská kopaná jejich první setkání s organizovanou hrou. Nezapomeňte, že pro ně to musí znamenat zábavu a radost a nikoliv tvrdou práci. Musí se to stát nedílnou součástí jejich mladých životů. První dojem je ukazatelem dalšího vývoje dítěte. A tak jim ponechte zábavu. Nechte je, aby hráli a méně pozornosti věnujte výsledkům. Nejlepším výsledkem, kterého můžete dosáhnout v dětské kopané, je mít šťastné a rozradostněné děti, které si hrají spolu se svými přáteli a přitom se mohou ledasčemu přiučit.

2.     Pro děti je nejdůležitější, když mohou být se svými přáteli

Děti se dříve se svými kamarády setkávaly v parcích nebo na polích ve svém sousedství. Trávily svůj volný čas tam a často hrály fotbal. A tak dospělí nesmí zapomenout na to, že důležitým hlediskem kopané pro děti je, aby byly pohromadě se svými přáteli. Musím svoji pozornost věnovat přátelství, neboť to podporuje lidského ducha. Proto se snažme, aby co možno nejvíce kamarádů a spolužáků hrálo v jejich družstvu.

3.     S každým se musí maximálně počítat

Nikdo se nezlepší tím, že bude sedět za postranní čárou. A nikdo také nemůže dnes říci, které z dětí se později kvalifikuje pro fotbal dospělých. Dnešní „dětské hvězdy“ se zřídkakdy stávají „profesionály budoucnosti“. A tak je nechte, aby všichni hráli stejně dlouho a dejte všem příležitost, aby si mohli zahrát na různých místech.

4.     Učte děti vyhrávat i prohrávat

Staré přísloví říká: „Jenom když budete umět prohrávat, budete také umět vítězit“ a dospělí by měli jít jako vždy příkladem. Budou-li umět prokazovat v takových situacích dobré sportovní chování, budou se děti chovat podobně.

5.     Více praxe, méně zápasů

Naše snaha o to, aby se hráči více učili, aby byli vystavení tlaku při hře v rámci soutěže, by se měla stát pravidlem. Příliš mnoho zápasů může psychickému a sociálnímu vývoji dítěte uškodit. V Norsku existuje pravidlo, podle kterého děti do 10 let nesmí sehrát více jak 20 zápasů a děti do 12 let maximálně 25 zápasů.

6.     Dětská kopaná musí být pestrá a všestranná

Výchova v několika sportovních disciplínách bude prospěšná i fotbalu při trénování základních schopností a poslouží i dobře vyrovnané fyzické kondici. Pozornost musí být věnována stavbě těla jako celku, spolu se všeobecnými tréninkovými metodami a splněním základních norem sportovní hygieny a sportovního stravování.

7.     Pojďme nabídnout dětem kopanou, která „přináší radost“

Dětská kopaná se musí stát pro všechny zúčastněné pozitivní zkušeností, která přináší mladým hráčům ze všeho nejvíc potěšení ze hry.

8.     Hry jsou pro děti a nikoliv pro dospělé

Rodiče a příbuzní musí projevovat o fotbalový život svých dětí zájem. Musí chodit na jejich tréninky a zápasy. Musí posilovat u mladých hráčů jejich sebedůvěru a musí podporovat klub v jeho práci. Dospělí nesmí nikdy zapomenout na to, že je to jejich dítě, které hraje a nikoliv oni.

9.     Mějte před soupeřem a rozhodčím respekt

Od samého začátku musí být dítě vedeno k tomu, aby mělo zdravou úctu před soupeři a rozhodčím, v duchu Fair Play. Dospělí vždy musí jít příkladem.

10.  Dejte dítěti správné dětské vybavení      

Nemá význam, aby se rostoucím dětem kupovalo příliš drahé sportovní vybavení (boty, chrániče holení, atd.), protože je nebudou moci po několika málo měsících používat. Levnější modely jsou často stejně tak dobré. Uspořádejte pravidelnou „výměnu vybavení“, na které může být použité vybavení předáno jiným dětem.

RESPEKT - průvodce pro rodiče a trenéry mládeže

ČMFS se zapojil do celosvětové kampaně proti projevům hulvátství a netolerance v rámci výchovy mladých fotbalových talentů, kterých se často dopouštějí jejich vlastní rodiče.

Českomoravský fotbalový svaz připravil průvodce pro rodiče a trenéry mladých fotbalistů. DVD s příznačným názvem "Respekt" ukazuje několik základních modelových situací, se kterými se v poslední době stále častěji setkáváme v rámci výchovy těch nejmenších adeptů fotbalového umění.

Tatínek ostře kritizujícího rozhodčího při utkání svého synka, který neváhá použít i ty nejvulgárnější výrazy, trenér motivující své svěřence až za hranici únosnosti, to vše jsou momenty, které mohou, když ne úplně zlikvidovat, tak alespoň do značné míry poškodit vztah mladých hráčů k fotbalu. "Fotbal je pro naše děti příležitost získat respekt k soupeři, pravidlům a vůbec respekt k ostatním lidským hodnotám. Neberme jim svým nevhodným chováním tuto šanci," říká mimo jiné v úvodním slovu k výše zmiňovanému DVD předseda ČMFS JUDr. Ivan Hašek.

Celou nahrávku Respekt můžete shlédnout na TV.FOTBAL.CZ zde.